Tävlingar

Tema Maj
Vardag

Mer information finner du på vår Tävlingssida.

Lycka till!

Medlemsmöten, våren 2013

Titta in i vår kalendersida för mer info!

Torsdag den 21 februari
Torsdag den 14 mars
Torsdag den 18 april
Torsdag den 16 maj

Mötet startar med fika från 18:30 vid Nordengården, Stockholmsgatan. Om inget annat anges.

Arkivet

Fotografiska Föreningen i Göteborg är medlem i:

SGF
Samarbetsgruppen Göteborgsregionens Fotoklubbar

VSF
Västra Sveriges Fotoklubbar

RSF
Riksförbundet Svensk Fotografi

Så var aprilmötet 2011!

Ännu ett medlemsmöte till ända i Fotografiska Föreningen i Göteborg och den här gången gästades vi av PhotoShop experten Anders Jensen som bjöd på en föreläsning om bildmanipulering genom fotografins historia med namnet – ”Kameran har alltid ljugit”. En intressant föreläsning om olika fotografer genom tiderna som manipulerade sina bilder.

Tävlingar i fotografins tecken blev det ju självklart också. Vi fick en utgång som inte är allt för vanlig…jo István Lichner tog hem båda tävlingarna igen…för andra gången i rad. Väldigt imponerande måste vi få lov att säga och ett stort grattis riktar vi till István. Vi kikar lite på bilderna och börjar med vinnarbilden i närvarotävlingen.

greenx
klicka på bilden för att se den i större format

bidrag26
klicka på bilden för att se den i större format

Ordförande Géza meddelar om kommande utflykter och påminner om fotoklubbens Fotomaraton som går av stapeln nu på söndag (17/4) kl 12.00. Dessutom har vi en utflykt till Ramhultafallet den 8 maj.

Avslutningsvis visades en film- och bildvisning från utflykten till Hovs Hallar. Videon kommer att läggas upp inom kort här på fotografiska.org.

Vi avslutar med en bild på Anders Jensen som Janne Helleberg tog under kvällens möte. Tills vi ses igen…ha det så gott. Ses gör vi förhoppningsvis redan på söndag.

2 comments to Så var aprilmötet 2011!

  • Kul att läsa från månadsmötet och grattis till István för förstaplatserna. Fantastiska bilder!

    Jag var ju tyvärr förhindrad pga av jobb att komma igår, så då är det kul att iallafall få läsa lite från mötet

    Agnetha

  • Eva Brandin

    Tack för i går, kul med en lite fotohistorisk exposé. Grattis till István som var välförtjänt kung (han får gärna berätta på något medlemsmöte hur han bär sig åt). Och tack Géza för din film från fotoutflykten till Hovs Hallar, den var en höjdare!

Kommentera