Utställning med föredrag under november

exhibition

Som ett led i föreningens 80-årsjubileum kommer FFG under november månad att visa upp sin bredd via bilder och föredrag hos Scandinavian Photo i Mölndal. Medlemsbilder i en rad olika genrer såsom natur, gatufoto, porträtt och analogt kommer att hänga i utställningslokalen. FLUF, Fotografiska Lilla Ungdomsföreningen, är självklart också med och visar på sin verksamhet. Förutom utställningen, som kan ses när som helst under butikens öppettider, kommer det under lördagar att hållas föredrag med bildvisning. Klubbens fotobok kommer också att finnas till försäljning.

När: Hela november månad (stängt 5/11). Vernissage och invigning 4/11 kl. 16:00.
Var: Scandinavian Photo i Mölndal
Vad: Utställning av bilder samt föreläsningar

Föreläsningar lördagar kl. 12:00
12/11 Sarah Lycksten – Historiska fototekniker
19/11 Kent Segesten – Svalbard
26/11 Ulf Arensberg – Analog fotografi

Ett evenemang för vernissagen finns på Facebook (som ni kan hitta HÄR).

Varmt välkomna!

Lämna ett svar