Medlemmar ställer ut

Tips från klubben. Två av våra medlemmar, Anders Wester och P-o Alfredsson, kommer att ställa ut i september månad. Passa på och gör dom ett besök! Klubbens Eva Brandin har sedan i juni en utställning på Abecita Konstmuseum. Fantastiskt roligt när våra medlemmar syns!

Anders Wester kommer att visa bilder ifrån sin hemstad, Göteborg. Anders som har fotograferat Göteborg under ett antal år har byggt upp en gedigen portfölj där han visar upp staden under årets alla dagar. Den största drivkraften under hans fotografering är ljuset som kan växla så fantastiskt under årstiderna. 

Då Anders även försöker komma ned till Paris ett par gånger om året är det inte helt otroligt att det dyker upp några bilder därifrån också.

Vernissage är lördagen den 9 september kl 11-13.30 på Scandinavian Photo i Mölndal.
Utställningen pågår mellan den 5 september – 31 oktober.

 

 

Evigheten i ögonblicket

Gatulivet ser ut som det alltid gjort – människor flanerar, stannar upp och pratar eller jäktar förbi. Man sitter fortfarande på parkbänkar och läser, böcker och tidningar utbytta mot mobiltelefoner och läsplattor.

Fotografen P-O Alfredsson fångar gatulivets evighet i ögonblicket och hans förhoppning är att berätta en god historia. 

Frölunda Kulturhus
16 sep–15 okt. Gågatan.